AFRIKA

Afrika je třetí největší kontinent po Asii a Americe s celkovou rozlohou přes 30 500 000 km², což představuje 20,3 % celkového povrchu souše na Zemi. Rozkládá se jižně i severně od rovníku z většiny na východní polokouli. Z větší části je obklopena oceány, na východě Indickým oceánem a na západě Atlantským oceánem. Na severu se nachází Středozemní moře, které odděluje Afriku od Evropy. V oblasti Suezské šíje je Afrika spojena s Euroasijskou deskou.

Velkou část Afriky tvoří pouště (Sahara, Kalahari), polopouště a savany. V centrální části Afriky se pak nacházejí deštné pralesy.

V 55 afrických státech žije celkem přes miliardu obyvatel (2009), což je 15 % celkové populace Země. Vzhledem ke složení obyvatelstva se Africe přezdívá "černý kontinent". Dle moderních poznatků je Afrika pravděpodobně kolébkou, odkud vzešel člověk a odkud se rozšířil do ostatních částí planety.

Afrika převážně leží na africké litosférické desce a menší východní část na somálské litosférické desce. Povrch obou desek se výrazně liší, na africké desce jsou převážně tabule obklopené pánvemi a na pohyblivější somálské desce je povrch hornatý s množstvím sopek (s nejvyšším horským masívem sopkou Kilimandžáro). Hranice mezi deskami tvoří středoafrická příkopová propadlina a v ní jezera Malawi a Tanganika

K významným cestovatelům Afrikou patřili:

Abú Abdallah Ibn Battúta:

  • 1325-1353 - Battúta putoval třicet let prakticky celým tehdy známým světem. Nejprve se vydal přes severní Afriku do Káhiry, odtud přes poušť dospěl k Rudému moři. Odtud chtěl do Džiddy, ale válečné události mu to neumožnily, a tak se vrátil do Egypta. V roce 1352 podnikl poslední cestu do říše Mali. Ze Sidžilmásy se s karavanou vydal přes Saharu do Timbuktu a k řece Niger. Odtud zpět přes pohoří Ahaggar a oázu Tuát se vrátil v roce 1353 do Maroka.

David Livingstone:

  • 1849 - přešel poušť Kalahari a objevil jezero Ngami
  • 1851 - dorazil k řece Chobe a po jejím toku pokračoval až k Zambezi.
  • 1853-1856 - vydal se na expedici, při níž podruhé dosáhl řeky Zambezi. Prozkoumal tok Zambezi až k ústí do Indického oceánu.
  • 1855 - objevil velkolepé vodopády, které nazval na počest britské královny Viktoriinymi.
  • 1859 - objevil jezero Malawi.
  • 1867 - objevil jezero Tanganika a Mweru.
  • 1868 - dorazil k jezeru Bangweulu a zjistil, že z něho vytéká zdrojnice Konga. Tím objasnil otázku pramene tohoto veletoku.
  • 1871 - vydal se na západ, objevil řeku Lualabu a správně stanovil, že patří do povodí Konga.

Stal se tak prvním člověkem, který přešel Afriku v její jižní části (z Luandy v Angole do mosambického Quelimane).

Henry Morton Stanley:

  • 1869 - vyslali jej do Afriky. Měl tam pátrat po zmizelém britském badateli Davidu Livingstoneovi.
  • 1871 - vyrazil ze Zanzibaru, ostrova na pobřeží dnešní Tanzanie, aby hledal Livingstonea.
  • 1871 - našel Livingstonea v Ujiji na břehu jezera Tanganika.
  • 1874-1877 - cestoval na západ od jezera Tanganika podél řeky Lualaba. Ta se vlévá do Konga, po němž doplul až k moři.
  • 1879-1884 - podnikl výpravu pro belgického krále Leopolda II. Ve středoafrické džungli založil Svobodný stát Kongo.
  • 1887-1889 - se vypravil na poslední dobrodružství ve službách súdánského paši Emina.

Emil Holub:

  • 1872 - odjel poprvé do jižní Afriky. Zde pracoval sedm let jako lékař v diamantových polích, aby získal prostředky k cestě do neznámého afrického vnitrozemí. Nehoda a nemoc mu však zabránily dosáhnout cíle. Přesto shromáždil na této cestě bohatý a v té době ojedinělý etnografický materiál.
  • 1883 - se dostal daleko na sever od Zambezi, kde mu však ze spleti příčin zmařili další výzkum příslušníci domorodého kmene Mašukulumbů, kteří sházeli ze skály všechny jeho vědecké přístroje i cenné záznamy.

Jiří Hanzelka s Miroslavem Zikmundem:

  • 1947-1950 - podnikli cestu do Afriky a Jižní Ameriky. Z této cesty bylo rozhlasem odvysíláno přes 700 reportáží. Na této cestě udělali velké množství fotografií a natočili značné množství filmového materiálu, jehož dokumentární cena je značná.

Josef Vágner:

  • 1965 - založil ZOO Safari ve Dvoře Králové specializované na africkou zvířenu, kde byl ředitelem. Zoologickou zahradu sám zásoboval zvířaty, která odchytával na svých afrických expedicích.

Jeho knihy, soustřeďující se na Afriku, byly publikovány v sedmi jazycích. Kniha Safari pod Kilimandžárem pak získala v Lipsku v roce 1979 ocenění Zlatá kniha

Africká příroda:

Africká příroda je unikátní svou rozmanitostí a počtem žijících zvířat. V národních parcích z nichž mezi nejznámější a nějvětší patří Národní park Amboseli (Keňa), Národní park Serengeti (Tanzánie) a Kruger Národní park (Jižní Afrika) žijí stovky druhů zvířat.

Amboseli National Park

rozloha:392km²

Národní park Amboseli patří sice mezi menší parky, ale díky své poloze a celkově snadné dostupnosti patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější keňské národní parky. Park byl založen v roce 1974 i díky vzkvétajícímu pytláctví, které bylo v té době velkým problémem. Rozloha parku je pouhých 392km², ale park je součástí většího tzv. Amboseli ekosystému, který má cca 3000km². Amboseli leží na jihu Keni téměř u hranic s Tanzánií. Amboseli má výhodnou polohu a díky blízkosti parku Mount Kilimanjaro a také hlavnímu městu Nairobi je proto hojně navštěvovaný i turisty, kteří míří do jiných turistických destinací. Bohužel tato zkutečnost způsobuje to, že park je neustále ničen auty cestovních kanceláří, jejichž ridiči si s výběrem cest přílis hlavu nelámou a tak díky tomu a také horkému a suchému klimatu je Amboseli hodně prašné. Čistotě přírody v parku nepřidají ani Masajové a jejich dobytek, který v parku ještě občas pasou i když byli odsunuti za hranice parku. Sice je situace lepší než před několika lety, ale stále je co zlepšovat. Krajina v parku je různorodá a najdeme tady otevřené travnaté savany, skalnaté oblasti, bažiny a močály, ale i akáciovou buš.

Fauna a flóra

Koncentrace zvířat v Amboseli NP je v období sucha poměrně vysoká. V parku je odhadováno až na 900 slonů, kteří mají mít největší kly v Keni. Stáda slonů můžou mít i přes 100 zvířat. Najdeme tady také buvoly, pakoně, zebry, šakaly, lvy, levharty, gepardy a vzácně i nosorožce dvourohého. Spousta druhů vodních ptáků je k vidění u jezera Amboseli

Serengeti National Park

rozloha:14763km²
počet druhů ptáků:přes 500
nejstarší, největší a nejslavnější národní park
největší migrace zvířat na světě

Národní park Serengeti, je nejstarší, největší a také nejznámější Tanzanský park. Je zapsán do seznamu přírodních památek UNESCO. Byl založen roku 1951 a asi nejvíce ho proslavil Bernhard Grzimek s jeho synem. Napsali o Serengeti knihu a natočili světoznámý stejnojmenný film "Serengeti nesmí zemřít", který byl oceněn Oscarem. Serengeti patří také mezi nejnavštěvovanější africké parky a spousty turistů jsou někdy až otravné. Leží v severní části Tanzánie a jeho nejsevernější část je zároveň hranicí mezi Keňou a Tanzánií a také hranicí mezi Serengeti NP a Masai Mara National Reserve. Jeho rozloha je 14763km². Jen pro představu-Česká republika má rozlohu 79000km². V Serengeti NP najdeme travnaté savany, bažiny a močály. Zcela jistě si každý návštěvník všimne i známých kusů skal vystupujících z rozlehlých rovin jako kopečky, tzv. "kopjes", které jsou tvořeny z ruly a žuly. Nejznámější je Serengeti NP, ale svými obrovskými nekonečnými rovinami, které se táhnou na kilometry daleko.

Fauna a flóra

Serengeti NP je známé svým mimořádně velkým počtem různých druhů zvířat a ptáků. Mezi pozoruhodné divy přírody patří migrace zvířat, ke keré dochází v Serengeti každoročně mezi prosincem a červnem. Obrovská množství zvířat putují za dešti a potravou v kruhu a pokračují přes Serengeti zpět do Keni, kde se kruh uzavírá a koloběh tak pokračuje pořád dokola už tisíce let. Stáda pakoní jsou odhadována na 1500000 kusů zvířat, zeber je odhadováno přes 300000ks a přes 400000ks je gazel Thomsonových. Stádo může být i přes 40km dlouhé. Samozřejmě že takhle velká stáda neujdou pozornosti šelem, kterých je v Serengeti dostatek. Můžeme zde vidět velké a četné smečky lvů, gepardy, levharty, hyeny a také vzácnější servaly a karakaly. Samozřejmostí je spousta druhů antilop, buvoli, hroši, žirafy, ptáci a hmyz. U řeky Grumeti jsou obrovští krokodýli, kteří zabíjí migrující zvířata. Překrásný je tzv. Severní koridor a na východní straně jsou krásná místa v okolí Lobo.

Kruger National Park

rozloha: 19633 km²
počet druhů ptáků: 517
počet druhů savců: 147
počet druhů plazů: 114
počet druhů ryb: 49
počet druhů obojživelníků: 34
počet druhů stromů a rostlin: 1982

Světově proslulý Kruger National Park byl založen v roce 1898 na ochranu divoce žijících zvířat. Leží na severu JAR v provincii Transvaal. Na jeho severní a východní straně jsou hranice se Zimbabwe a Mozambikem. V roce 2002 se na některých místech odstranily hraniční ploty a park se tak spojil s Gonarezhou National Park v Zimbabwe a Limpopo National Park v Mozambiku, a společně tak vytvořili obrovskou oblast ( 35,000 km²) Great Limpopo Transfrontier Park, kde zvířata můžou volně migrovat. Je to největší ze všech parků v JAR. Obrovská plocha kterou zaujímá, je domovem pro desetitisíce zvířat. Krajina je velmi rozmanitá od trnitých buší, přes savany až ke skalnatým oblastem. V parku je spousta napajedel a množství malých potoků a říček jako je například Limpopo. Nejznámější řekou je pravděpodobně Crocodile River. Park je také známý svými velkými baobaby a jen málo návštěvníků opouští JAR, aniž by navštívili Kruger NP. V parku je vynikající infrastruktura, což z něj na druhou stranu dělá na můj vkus takovou velkou zoo. V okolí parku je spousta malých parků, které jsou také pro turisty velice atraktivní.

Fauna a flóra

V Krugerově národním parku najdeme bezkonkurenční rozmanitost jak rostlinného, tak živočišného světa. Podle některých zdrojů jde o park s nejvyšším počtem druhů savců (až 147) z celé Afriky (podle jiných je to Hwange NP). V parku najdeme obrovské slony, oba druhy nosorožců. hrochy q krokodýly. Obrovské množství různých druhů ptáků (až 517) včetně vodního ptactva. Samozřejmostí jsou různé druhy antilop, jako je impala, kudu, atd. Dále buvolci, pakoně a zebry, stáda buvolů kaferských, žirafy a spousta dalších. Z predátorů najdeme lvy, hyeny, levharty, gepardy, šakaly i vzácné psy hyenové. Nechybí zde ani velký počet plazů a ryb. Severní část parku je méně navštěvována turisty a je také méně zazvěřena.