ŠKOLA V PŘÍRODĚ 10.6.2019 - 14.6.2019

10.06.2019

Den 1. - pondělí 10.6.2019.                                                                                              Zdravíme ze školky v přírodě ve Štířím dole, první slzičky při odjezdu z Holic jsme hned rychle zažehnali a už paní učitelky po zbytek cesty poslouchaly jen samé "kdy už tam budemeeee?". Při příjezdu na nás už čekala paní učitelka Áďa z krokodýlků, seznámili jsme se s instruktory Pájou, Zdendou a Jirkou a šli se ubytovat. Protože nás je letos hodně, jsme rozdělení - 8 dětí spí na chatce s paní učitelkou Áďou a zbytek s paní učitelkou Terezkou a Ivou. Rozdělili jsme se do pokojů a šli prozkoumávat okolí, zahráli si pár seznamovacích her s instruktory a zjistili jsme, že je tady v areálu príma hřiště s houpačkami, skluzavkou a pískovištěm, a tak jsme ho hned před obídkem museli vyzkoušet. Po výborné rajské jsme si šli na chvilku odpočinout na ubytování a už na nás čekalo první seznamování s programem - Šmoulíky. Naučili jsme se zaklínadlo na zahnání Gargamela a po sbírání šmorůvek jsme si dali svačinku - výborný jablečný štrůdl a opět jsme pokračovali v prozkoumávání okolí našeho ubytování - vyšli jsme si k nedalekému rybníku Řeka, omrkli jsme to a vypadá to, že bychom se sem mohli zítra v plánovaném velkém horku přijít osvěžit. Po příchodu zpět na nás už čekala večeře - rizoto se zeleninovým salátkem, moc jsme si pochutnali a už nás po náročném dni čekala jen sprška a postýlka. A po zažehnání několika maličkých slzavých údolí už nám celá školka spokojeně spinká. Snad to tak bude až do rána, držte nám palečky a zítra se zase ozveme.


Den 2. - úterý 11.6.2019.

Tak už za sebou máme první noc. Paní učitelky toho moc nenaspaly, ale všichni jsme to ve zdraví zvládli. Hned po ranní hygieně nás čekala snídaně, měli jsme na výběr buď houstičku s máslem a džemem nebo s tvarohovou pomazánkou a zeleninkou. Jistě uhádnete, co při první snídani vedlo. Pak jsme šli na velké tenisové hřiště na rozcvičku a čelili Gargamelovým lstem (běhali jsme štafetový běh, předávali si míček ve družstvu a nakonec si i zaskákali v pytlech). Po svačince v přírodě - přesnídávce, jsme se vydali na další šmoulí hry - vyzkoušeli jsme s Jirkovou pomocí slack line, skákali do dálky a prolézali pavučinu, kterou nám prý přichystal sám Gargamel. Po obídku (výýýborné knedlo vepřo) jsme si šli na chvíli odpočinout na chatky, abychom nabrali sílu na to, co nás bude čekat odpoledne, dali jsme si svačinku (zapečená veka s rajčatovou pomazánkou a sýrem) a vydali se opět k rybníku Řeka, ale tentokrát se již konečně vykoupat. Voda sice nebyla úplně teplá, ale v dnešním horkém počasí jsme byli rádi, že se můžeme osvěžit (ve vodě nás jistili Zdenda a Jirka). Nanuk v místním pobřežním občerstvení "Moře" byl jen sladkou tečkou za poměrně náročným (v tomto teple) výšlapem. Po příchodu jsme si dali večeři, při které byl rekord v přídavání si (kynuté knedlíky s povidly) a čekalo na nás velké překvapení - pan majitel nám dovolil navštívit vířivku, která se nám moc líbila. Pak už na nás čekala na ubytování jen sprška a postýlka. Paní učitelky doufají, že prý budeme snad více utahaní, než včera a budeme spinkat jako mininka. Dobrou noc. Aktualizace 21:29 - dnes se zadařilo, všechny děti krásně spinkají.

Den 3. - středa 12.6.2019.

Tak jsme uprostřed naší školky v přírodě, už se jen dvakrát vyspíme a budeme doma. Dnešní noc už byla lepší a dokonce se trošku vyspaly i paní učitelky. Ráno jsme se opět nadlábli houskou s džemem (někteří jedinci rybičkovou pomazánkou) a vyrazili na nejdelší pochod za celý týden - Šmoulí cesta kolem rybníku Řeka. Nebojte, místo Gargamela jsme potkali jen ohrádku s divokými čuníky. Instruktorka Pája to měla vše promyšlené, a tak hned po tom, co jsme se nasvačili okurkou a jablíčkem, jsme každý od Páji dostal jedno jablíčko, kterým jsme čuníky nakrmili. Sledovat čuníky, jak se perou o kousíček jablka byla opravdu zabáva a alespoň jsme viděli naživo (někteří poprvé v životě) divoká prasata. Po přichodu jsme si dali kuřecí plátek s omáčkou a rýží a už jsme vyhlíželi postýlku, dopolední procházka nás opravdu vyčerpala a hodně z nás si na chvilku parádně zdřímlo. Po spinkání jsme se všichni hned ustrojili do plavek a už na nás čekala svačinka v podobě výborné domácí buchtičky se švestkami, hned po ní jsme se šli osvěžit do potůčku, který protéká areálem, kde bydlíme. Stavěli jsme hráze, bazénky, objevovali, jací živočichové žijí v potoce a někteří otužilci si do ledové vody i lehli a vykoupali se. Rychle jsme se šli do chaloupek převléct a už nás čekal odpolední program. Pořádně jsme se nastříkali repelentem a vydali se objevovat krásy nedalekého lesa. Tam jsme zjistili, že Gargamel zničil Šmoulům jejich vesničku a oni teď nemají kde bydlet, a tak jsme jim postavili nové domečky, které se jim určitě budou moc líbit, dali jsme si s tím moc práce. Před odchodem jsme ještě nasbírali potřebné suroviny z včerejšího receptu na Šmoulí lektvar, ten jsme po příchodu smíchali do kotlíků a schovali na tajné místo, musí se prý nechat uležet a zítra ho budeme pít, abychom se obránili proti Gargamelovi. Pak jsme se naučili několik šmoulích zaklínadel (Žabus šmoulus, Hadus šmouloplazus, Krtkus slepošmoulus, Šmoulus rakopozadus, Medvědus šmoulokus, Šmoulus psíkus, šmoulus klokanus), abychom věděli, jak se před Gargamelem skrýt. No a pak už nás čekalo to, na co jsme se celý den těšili ze všeho nejvíce - opékání buřtíků. Každý si alespoň na chvilku podržel nad ohněm klacík se špekáčkem (vše za dozoru a pomoci paních učitelek a instruktorů) a zkusili jsme si ho opéct. To, že nezbyl jediný kousíček špekáčku, pak už byla pro paní učitelky známka toho, že zvolili dnešní večeři nejlépe, jak mohly. Sice jsme pak od ohniště odcházeli jako malí černí čertíci (špinaví jsme byli doslova od pusinky až ke kotníkům), ale hned po příchodu jsme hupsli do spršky a teď (21:45) už všichni vyčerpáním krásně chrupkáme a těšíme se, co přinese další den.

Den 4. - čtvrtek 13.6.2019.

Dnes jsme se probudili do pěkné změny. Poprvé za celý týden jsme na sebe oblékli tepláky a beznadějně vyhlíželi sluníčko. Snídaně byla i předposlední den stejná a hned po snídani jsme se šli procvičit na Silákovu rozcvičku a hned potom jsme si zahráli hru na Šmoulu Šprýmaře. Po svačince - melounu si z nás opět vystřelil Šmoula Šprýmař společně s Mlsounem, museli jsme jim nasbírat Šmorůvky a seřadit je do dortu. Pak už jsme si jen chvilku pohráli na hrišti a přesunuli se na obídek - sekaná s bramborovou kaší. Pak jsme si hezky odpočali a sbírali energii na Cestu za fešákem (na kterou jsme se vydali hned po svačince - opět domácí - buchtička s pudinkem), který potřeboval pomoct s hledáním ztraceného zrcadla, které jsme naštěstí našli. Fešákovy fáborky nás nakonec dovedly až k divokým prasátkům, kde jsme našli ztracené zrcátko. Po procházce zpět do areálu, kdy jsme objevovali krásy okolní přírody (rybník Řeka, louky, lesy...) na nás čekala večeře - špagety s rajčatovou omáčkou, u které nám už pomalu padaly únavou hlavičky do talířů. Hned nás ale na nohy postavila informace, že pro nás večer připravili instruktoři parádní diskotéku, na kterou si můžeme obléknout kostýmy. A tak se tančilo, zpívalo, zahráli jsme si několik her a ještě než nám paní učitelky dočetli pohádky, jsme spokojeně usli s vidinou toho, že už zítra konečně uvidíme naše maminky a tatínky.

Den 5. - pátek 14.6.2019.

A je tu poslední den, dnes už se vám vrátíme. V noci se nám tu prohnala pěkná bouřka, a tak se nám dnes krásně spinkalo. Po snídani jsme začali s balením, třídit všechna špinavá a čistá trička byl pro paní učitelky opravdu záhul (pokud najdete při vybalování nějaký kus oblečení, ktery vám nepatří, přineste ho prosím do vaší třídy), ale vše se v pořádku zvládno a šli jsme na naši poslední svačinku - vanilkový nebo čokoládový termix. Po svačincce jsme zjistili, že nám někde v areálu schoval taťka Šmoula poklad za to jak jsme celý týden pomáhali šmoulům před Gargamelem a paní učitelky s instruktory nám rozdali odměny z pokladu, diplomy a deníčky. Po posledním obědu - znojemská s houskovými knedlíky jsme si ještě vzali naše deníčky a naposledy si do nich nakreslili, co se nám dnes nejvíce líbilo. A teď už si jen hrajeme venku na hřišti, sluníčko nás krásně hřeje do zad a čekáme, až nám přijede autobus. Už se nemůžeme dočkat příjezdu domů. Poslední info pro rodiče - Ač mají některé děti plné a nepoužité opalovací krémy a repelenty, děti jsme mazali a stříkali. V oblasti, kde jsme byli na školce v přírodě je velký výskyt komárú, a proto se prosím nedivte, že jsou děti (i paní učitelky) hodně poštípáné (i když jsme děti každý den stříkali, moc to nepomohlo). Žadné z moderních technologií nám nechybělo ani jeden den, program byl pestrý, hodiny strávené v přírodě byly k nezaplacení. Vaše naprosto spokojené děti bez tabletů, telefonů, televizí a počítačů byla radost pozorovat. Ač některé děti během pobytu občas plakali, všichni si to moc užili a po otázkách, zda se jim tady s námi líbilo, nikdo neřekl, že ne.